Jessica Baum

Director of Recruitment and Marketing

Ronit Brakha

Lower School Judaic Assistant and Resource Room Pullout

Ashley Brown

English Teacher (Grades 9-12)

Scott Chambers

Security

Miriam Finkelman

Kindergarten Morning Teacher and 1st Grade Judaic Studies

Brandy Flack

Executive Director

Ashley George

1st Grade General Studies Teacher and 4th Grade Assistant

Rabbi Yonason Gersten

Upper School JS Principal

Rabbi Baruch Harris

Assistant Judaic Studies Principal in the Upper School

Rabbi Yosef Hauser

2nd Grade Judaic Studies Teacher

Rabbi Matisyahu Hollander

Middle School Rebbe and Boys Dorm Supervisor

Cantor Ricky Kampf

Music Teacher and Coordinator for extra-curricular programs in the Lower division, Judaic Studies Aide

Michelle Katz

Kindergarten Lead Teacher

Nina LaRoux

STEM Teacher

Tracy Levey

Pre-K 4 Teacher Assistant and Aftercare Co-Teacher

Rhonda Martin

Instructor of Humanities

Courtney Merwin

ECE and Elementary Assistant

Katie Minner

Pre-K 3 Teacher and Early Childhood Director

Sandra Osdoba

Kitchen Manager

Sara Plotitsa

Upper School Coordinator

Rabbi Dovid Safier

FYOS Instructor of Judaics

Hanielle Sauer

Kindergarten Teacher

Eitan Selter

Middle School Math Teacher

Moreh Shimshon Soleman

Instructor of Judaic Studies and Hebrew Language

Erica Stoltz

Assistant to the Head of School

Ian Thomas

Elementary General Studies Instructor

Talya Tsuna

Director of Student Advancement and College Guidance, Instructor in the Upper School

Rabbi Yisrael Wende

Upper School Rebbe

Rivka Wiener

2nd Grade General Studies Teacher and 4th Grade General Studies Co-Teacher

Tammy Baldock

3rd Grade Assistant Teacher

Payton Berry

Instructor of Science Grades 1-8

Ariana Branson

FYOS Instructor of Science

Melissa Chaifetz

ECE Assistant

Amanda Davidson

Receptionist/Office Manager

Yafit Fishbach

Middle School English Teacher

Chany Fleischhaker

Instructor of Art

Sandy Gersten

Interim Judaics Studies Principal Grades 1-8

Chana Goldstone

Pre-K3 Assistant

Malka Harris

Dean of Students, Tanach Chair, Mechanechet, and Instructor of Judaics in the Upper School

Tziporah Hollander

5th and 6th Grade Morah

Lisa Johnson

Director of Intervention

Anat Kampf

Bat Ami Coordinator, 3rd Grade Judaic Studies, and Assistant Principal in the Middle School Division

Dr. Whitney Kennon

General Studies Principal Grades 9-12

Jeff LaRoux

Instructor of Math

Rabbi Akiva Males

Upper School Judaic Studies Teacher

Scott McCann

Instructor of Math

Kim Minner

General Studies Aide

James Nokes

Athletic Director and Instructor of Physical Education

Rabbi Benjy Owen

Head of School

Dov Rossman

FYOS Instructor of Judaics

Ruth Samuels

Interim General Studies Principal Grades 1-8

Francie Schneider

Office Assistant

Rabbi Moshe Semmel

5th and 6th grade Rebbe, and Supplementary Learning Support in the Lower Division, and Programming Support for the CYHSB division

Shamika Stigger

Kitchen Assistant

Holly Summers

3rd Grade GS and 5th Grade Math and Science and 4th Grade Math

Laura Timmons

Librarian and ECE Music Teacher

Timothy Vickers

Instructor of Science Grades 9-12

Sara Wende

Elementary Judaics

Lisa Wolfe

Pre-K 4 Co-Teacher

Staff